Jistě již většina z nás zažila nemoc dítěte. O dítě je nutné se v době jeho nemoci starat. Pokud je rodič pracující, tak může s dítětem po určitou omezenou dobu zůstat doma a je mu z nemocenských dávek vypláceno ošetřovné (dříve tzv. „OČR“).
Méně z nás tuší, že pokud je nemocná dospělá osoba, která potřebuje krátkodobou péči po dobu např. propuštění z nemocnice, při vážné nemoci (např. zápal plic) apod., pak ten, kdo s ní žije v domácnosti, má také nárok na ošetřovné.
Jenže ošetřovné je pouze krátkodobé (9 dnů) a u dospělých osob je vázáno na vedení domácnosti. Pokud se tedy chcete postarat například o tatínka, který se dostal do terminálního stádia (konečné fáze svého života) nebo se po zaléčení úrazu, cévní mozkové příhody aj. již nemůže o sebe ve své domácnosti sám postarat, není situace v současnosti řešitelná jinak, než že požádáte zaměstnavatele o uvolnění ze zaměstnání. Současně s tímto uvolněním ale nepřichází žádná finanční pomoc v podobě nemocenských dávek.
Centrum podpory laické péče se za přispění Mgr. Radky Pešlové vyjádřilo k návrhu Ministerstva práce a sociálních ve věci Pečovatelského volna.
Pro zobrazení vyjádření CPLP klikněte ZDE
Pro zobrazení celého návrhu MPSV klikněte ZDE