V roce 2015 vyplatil ÚP nejnižší příspěvek na auto ve výši 4 000 Kč (s tím, že tento příspěvek je poskytován na 10 let). Jako nejvyšší příspěvek však poskytl celých 200 000 Kč. Průměrně vyplácel 155 337 Kč.
Stáhněte si zdarma STATISTIKU počtu vyplacených kompenzačních pomůcek v letech 2014 – 8/2016.
Úřad práce přispívá na konkrétní kompenzační pomůcky lidem s určitou diagnózou. Velmi často si lidé žádají o příspěvek na auto, ale také na další pomůcky spojené s tělesným, zrakovým a sluchovým postižením.
Nyní Národní rada osob se zdravotním postižením ČR iniciuje komplexní novelu zákona o dávkách pro osoby se zdravotním postižením, ve které se jedná i o kompenzačních pomůckách.
Je dobré být vždy “v obraze” a orientovat se. ZDE se můžete na připravovaný návrh podívat. Diskutovat o možných dopadech, navrhovaných změnách a Vašich vlastních připomínkách můžete níže v diskusi.
Zároveň jsem pro Vás připravila velký e-book o KOMPENZAČNÍCH POMŮCKÁCH. E-book se týká nejen kompenzačních pomůcek, které lze pořídit z příspěvku od Úřadu práce, ale také ze zdravotního pojištění. Dozvíte se, jak požádat nadace nebo případné dárce o pomoc. Dočtete se také, jak je potřeba vypsat doklady (žádost, lékařské nálezy aj.), abyste měli šanci uspět. Můžete se dočíst, proč zdravotní pojišťovna nechce poskytnout kompenzační pomůcky (a jak tomu předcházet nebo se bránit) a proč nedostanou příspěvek na auto všichni, kdo “špatně chodí”, ale jen někteří. Najdete zde seznamy dodavatelů, půjčoven, nadací a vzory k oslovení nadace či dárce. Můžete využít odkazů na jednotlivé pomůcky (pokud netušíte jakou si vybrat).